Mało kto dziś pamięta, jak się robi gwizdki z kory wierzbowej, czy fujarki z czarnego bzu. Dlatego chętnie dzielimy się naszymi umiejętnościami i pokazujemy, jak za pomocą prostych narzędzi własnoręcznie wykonać pięknie grające drewniane piszczałki – a stąd już tylko krok do zbudowania profesjonalnego instrumentu.

W czasie dwugodzinnych warsztatów uczestnicy zapoznają się z budową i brzmieniem tradycyjnych instrumentów beskidzkich, opanują podstawowe umiejętności pracy z drewnem, poznają tajniki powstawania dźwięku oraz zasady bezpiecznego posługiwania się narzędziami stolarskimi. Nic tak nie cieszy, jak możliwość zagrania na samodzielnie wykonanym instrumencie!

Nasze zajęcia prowadzimy zarówno podczas festiwalów, czy imprez plenerowych, jak również w formie zorganizowanej w szkołach i instytucjach kultury. Swoje instrumenty z naszą pomocą zbudowało już blisko 1,5 tysiąca dzieci, młodzieży i dorosłych z całej Polski, a nawet z zagranicy!

Prowadziliśmy warsztaty m.in. w ramach: Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie, Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Kongresu Kultury Regionów w Nowym Sączu, międzynarodowego festiwalu V4 Évadzáró Ünnep w Budapeszcie, obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Budapeszcie, Galicyjskiego Targowiska Instrumentów w Szymbarku, akcji Czyste Beskidy na Hali Lipowskiej, Letniej Szkoły Tradycji Beskidu Żywieckiego „Wakacje z dudami” w Koszarawie, obozu etnograficznego „Etnowolontariat”, Pasterskiej Jesieni w Kamesznicy, Majówki Wielokulturowej w Parku Szczęśliwickim, Pikniku Międzykulturowego w Parku Praskim w Warszawie, festiwalu Babiogórska Jesień w Zawoi, Festiwalu Dziewięćsił w Cięcinie, Festiwalu Instrumentów Pasterskich im. Józefa Maślanki na Hali Boraczej, Rodzinnego Pikniku z ZPiT Mazowsze w Otrębudach, Festiwalu ClassiX w Soli, oraz licznych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez instytucje i organizacje takie, jak: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Katowice Miasto Ogrodów, Warsztaty Kultury w Lublinie, MCK Sokół, Montessori Mountain Schools, Muzeum w Gliwicach, Ambasada Muzyki Tradycyjnej w Warszawie, Śląsk Folkowy, Kawiarnia Fotograficzna w Katowicach, Koleje Linowe Czantoria, skanseny w Chorzowie i Sidzinie, Fundacja Braci Golec, Fundacja 9sił, Fundacja Energia Społeczna, Stowarzyszenie Kulturalne Roztoka, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Grojnowianie, OPG Węgierska Górka, Lubiteka w Lublińcu, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu i wiele innych.